Cep Telefonlarının Gümrük Fiyatına Gelecek Zam İptal Edildi

akıllı telefonlar, çeşitli, ellerde

İthal cep telefonlarının birim gümrük kıymetini 200 dolardan 350 dolara çıkaran düzenlemenin yürürlük tarihi yaklaşırken, Resmi Gazete'de yayımlanan yeni bir karar ile düzenleme yürürlükten kaldırıldı. 

Akıllı telefonların hayatımızdaki önemi arttıkça fiyatları da sık sık artıyor. Durum böyleyken geçtiğimiz günlerde İthalatta Gözetim Uygulanmasına gelen zam kararı hepimizi tedirgin etmişti. T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından 32118 nolu Resmi Gazete’de 28 Şubat tarihinde yayımlanan bu kararın 28 Mart tarihinde yürülüğe girmesi bekleniyordu. Özellikle uygun fiyat sınıfında olan akıllı telefon fiyatlarına yansıyacak olan büyük zam tam da kapıya dayanmışken, Resmi Gazete'de son dakika yayımlanan bir karar ile söz konusu tebliğ yürürlükten kaldırıldı.

28 Şubat'ta yayımlanan İthalatta Gözetim Uygulanmasına İlişkin Tebliğ ile 28 Mart tarihinden itibaren ithal cep telefonlarının adet başına 200 dolar olan birim gümrük kıymeti 350 dolara yükseltilecekti. Bu da uygun fiyatlı kabul edilen akıllı telefonların en az %15 zamlı fiyatlara satılmasına neden olacaktı. Ancak, 29 Mart tarihli, 32147 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan yeni bir karar ile söz konusu tebliğ yürürlükten kaldırıldı. Böylece, ithal cep telefonlarının gümrük kıymeti 200 dolar olarak kalmaya devam edecek.

Bu karar, ithal cep telefonlarını satın almayı planlayanlar için sevindirici bir haber oldu. Çünkü düzenleme yürürlüğe girdiğinde, cep telefonlarının ithalat maliyetleri artacak ve bu artış fiyatlara yansıyacaktı. Ancak, düzenleme yürürlükten kaldırıldığı için cep telefonları için beklenen fiyat artışı gerçekleşmeyecek.
 

Peki bu gelişme Kimleri Etkileyecek;

Bu gelişme, uygun fiyatlı akıllı telefon alacak tüketiciyi, cep telefonları satan ve ithal eden şirketleri etkileyecekti. Düzenleme yürürlüğe girdiğinde, ithalat maliyetleri artacak ve şirketler bu maliyet artışını mecburen fiyatlara yansıtacaklardı. Ancak, düzenleme yürürlükten kaldırıldığı için şirketler bu maliyet artışı ile karşılaşmayacaklar. Düzenlemenin detaylarını, Akıllı Telefon Fiyatlarında Yeni Artış! yazımızda bulabilirsiniz.

Etiketler: akıllı telefon fiyatlarını etkileyecek düzenleme iptal edildi
Mart 30, 2023
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR