Akıllı Telefon Fiyatlarında Yeni Artış!

akilli telefon, samsung, fiyat artışı, zam

Akıllı telefon fiyatlarını etkileyecek yeni bir karar Ticaret Bakanlığı’ndan geldi. Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğe göre “akıllı telefon” ithalatında gözetim uygulaması limiti artırıldı. 

Hiç şüphesiz günümüzde en çok kullandığımız cihazlardan biri olan akıllı telefon, hayatımızda büyük bir öneme sahip. Haberleşme, iş ve sosyalleşme amacıyla kullandığımız akıllı telefonların fiyatları sıklıkla değişiyor. Tabiri caizse zam üstüne zam bindiriliyor. 

Tebliğe göre yine akıllı telefon fiyatlarına zam geliyor! 

Bu yazımızda bu tebliğin detaylarına bir göz atalım;

2020 yılından bu yana yürürlükte bulunan gözetim uygulamasının kapsamı genişletildi. Ticaret Bakanlığı Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğe göre “akıllı telefon” ithalatında gözetim uygulaması limiti artırıldı.

Uygun fiyatlı telefonları doğrudan etkileyen bu karar Resmi Gazete’nin 28 Şubat tarihli sayısında yer aldı. Karara göre “akıllı telefon” ithalatında uygulanan referans fiyat, 200 dolardan 350 dolara yükseltildi. 350 doların altında olan “uygun fiyatlı akıllı telefonları” kapsayan bu karar yurt dışından akıllı telefon ithalatı yapanları ve yapmak isteyenleri etkiliyor.

Özellikle yerli üreticiyi koruma amacı taşıyan gözetim uygulaması, yurt dışından ithal edilen her bir akıllı telefona ek vergi yansıtıyor. Bu uygulamada ithal edilen telefonun Katma Değer Vergisi (KDV) matrahı, o telefonun satışı sırasında hesaplanacak olan KDV matrahından daha fazla oluyor.

28 Mart 2023 tarihinde yürürlüğe girecek olan bu düzenlemeden, Ticaret Bakanlığından onaylı gözetim belgelerine sahip olan ithalatçılar etkilenmeyecek.

 

Peki Bu Düzenleme, Akıllı Telefon Fiyatlarını Nasıl Etkileyecek?

250 dolarlık bir akıllı telefon;

Güncel dolar kuru (18,87) ile 4.720 TL vergisiz fiyata sahip. Bu fiyata;

  • 1.415 TL (%18) KDV,
  • 2.620 TL (%50)  ÖTV,
  • 472 TL (%10) TRT bandrol ücreti,
  • 47 TL (%1) Turizm Bakanlığı katkı payı

eklendiğinde 9.273 TL olarak satış fiyatı belirleniyor.

Yeni düzenlemeden sonra ise;

Güncel dolar kuru (18,87) ile 4.720 TL vergisiz fiyata sahip. Bu fiyata; 

  • 1.980 TL (%18) KDV,
  • 3.667 TL (%50)  ÖTV,
  • 661 TL (%10) TRT bandrol ücreti,
  • 66 TL (%1) Turizm Bakanlığı katkı payı

eklendiğinde 11.094 TL olarak satış fiyatı belirlenecek..

Yani düzenlemeden sonra aynı fiyata ithal edilmiş bir telefon olmasına rağmen 350 dolara ithal edilmiş gibi vergilendirilecek.

 

Karar resmi gazete yayınlandıktan 30 gün sonra yürürlüğe girecek. Yani 28 Mart itibariyle vergi zammı uygulanmaya başlanacak. Görünen o ki Nisan ayı itibariyle bir çok marka ve model akıllı telefon da artık “uygun fiyatlı” olmayacak. 

Etiketler: akıllı telefon, fiyatlar
Mart 03, 2023
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR