Deprem Durumunda İhtiyaç Duyacağınız Mobil Uygulamalar

deprem, mobil uygulama, appstore, playstore

Deprem ve benzeri doğal afetler neredeyse her zaman beklenmedik bir anda gelir. Haliyle panik olma durumu kaçınılmaz iken iletişim kurmak zor olabiliyor. Bu yazımızda deprem anında ve sonrasında iletişimi kolaylaştırabilecek bazı mobil uygulamalardan bahsedeceğiz.

Kahramanmaraş merkezli Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay’da yaşanan depremler ülkemizi derinden etkiledi. Yaşanan bu büyük afet sonrası ülkece anladık ki iletişim hayati bir öneme sahip. İletişim sorununun yaşandığı deprem anında ve sonrasında alınabilecek önlemlerin başında doğru mobil uygulamalarını edinmek geliyor. Akıllı telefonunuza indireceğiniz bu mobil uygulamalar sayesinde deprem anında ve sonrasında -şebeke olmasa dahi- kurtarma ekiplerine, yakın çevrenizdeki kişilere ve dostlarınıza ulaşmanız mümkün!

Peki belki de hayatınızı kurtaracak olan bu mobil uygulamalar hangileri?

 

112 Acil Çağrı

Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan 112 çağrı mobil uygulaması bulunduğunuz konuma ambulans çağırmanıza olanak tanıyor.

 

Akut Güvendeyim

Akut Güvendeyim, deprem anında ve sonrasında bilgilerinizi kısa bir mesaj ile önceden belirlediğiniz kişilere gönderiyor ve güvende olduğunuzu bildiriyor. Bu mobil uygulama internetle değil mesaj yoluyla çalışıyor.

 

AFAD Acil 

AFAD Acil mobil uygulaması tek bir butona dokunarak, durumunuzu hızlıca bildirmenizi sağlayacak etkili bir uygulamadır. Ses ve mesaj yolu ile acil çağrı başlatabilirsiniz. Afet anında sesli görüşme imkânı olmayan kişiler ise uygulama içindeki hazır mesaj kalıpları sayesinde iletişim kurabiliyor. Ayrıca bulunduğunuz konuma en yakın afet toplanma alanlarını da harita üzerinde otomatik olarak gösteriyor ve yol tarifi veriyor.

 

Voxer

Voxer, internet bağlantısı üzerinden telefonunuzu telsize çevirip, birden fazla kişiye sesli mesaj göndermenize imkân sağlıyor.  Ayrıca Bas Konuş özelliği sayesinde kısa mesaj, fotoğraf ve konum gönderebilirsiniz.

 

Life360 

Life360, GPS özelliğini kullanarak deprem anında ailenizin ve sevdiklerinizin durumlarından lokasyon bazlı haberdar olmanıza imkân sağlıyor. Ayrıca “acil durum” tuşunu kullanarak ihtiyaç anında yardım istemek de mümkün. 

 

Whistle

Whistle, düdük sesi çıkaran bir uygulamadır. Enkaz altında kalmanız durumunda çevrenizdeki insanlara bu uygulama sayesinde sesinizi duyurabilirsiniz.

 

Bridgefy

Bridgefy uygulamasını kullanmak için internete ihtiyacınız yok! Bu uygulama sayesinde yalnızca bluetooth özelliğini kullanarak iletişim kurabilirsiniz.

 

Bip

Bip Acil Durum Butonu ile durumunuzu konumunuz ile birlikte ailenize, arkadaşlarınıza ve yetkililere ücretsiz bir şekilde bildirebilirsiniz. Ayrıca bluetooth özelliği sayesinde 300 metreye kadar acil durum çağrısı yapmanıza da olanak sunuyor. 

 

Earthquake

Earthquake, size yaklaşan bir deprem için önceden uyarı veriyor. Deprem öncesinde, anında ve sonrasında ne yapılması gerektiği konusunda adım adım talimatlar verebilen bu uygulama, size istediğiniz şehir ve ülkelerdeki depremlerini de anında bildiriyor.

Etiketler: deprem, mobil uygulama, application
Mart 02, 2023
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR